sobota, 18 lutego 2012

MALHAM COVE


Ongiś, czyli nieco dawniej aniżeli onegdaj, Malham Cove był olbrzymim wodospadem. Wody z topiącego się lodowca wrzynały sie w karboński wapień, podcinały go i w rezultacie uformowały klif, wysoki na 80 metrów i na 300 metrów długi. Erozja była bardziej aktywna w centrum, aniżeli na obrzeżach, dlatego powstał zgrabnie przez naturę zaokrąglony amfiteatr. Dziś woda wciąż łatwo znajduje drogę wsród szczelin wapiennych, ale nigdy już nie podnosi się na tyle wysoko, aby uczynić Malham wodospadem, którym byl w epoce polodowcowej. Ostatni raz zaobserwowano wodę spadającą w dół, po silnych ulewach na początku XIX wieku.


Na ścianie klifu zaobserwujecie kilka półek skalnych, powstałych również w sposób naturalny - jest to wynik zróżnicowanej twardości warstw wapienia. Ściana przyciąga jak magnes amatorów wspinaczki.

Zacny widok rozciąga się z wapiennej platformy (limestone pavement) uformowanej w skałach Formacji Malham (wapień Gordale, wiek Dolny Karbon, a bardziej precyzyjnie Asb, około 339-336 milionów lat temu). Naga wapienna powierzchnia pocięta jest szczelinami na liczne segmenty. Anglojęzyczni geolodzy nazywają je clints (segmenty) i grykes (szczeliny). Za cholerę nie pamiętam (a może nigdy  nie wiedziałem) jak brzmi to po polsku... Podobno popularnym zwrotem w regionie jest "you walk on the clints or you gryke your ankle".

Nieopodal Malhalm Cove, znajduje się polodowcowe jeziorko Malham Tarn. Wypływający z jeziora strumień ginie pod ziemią. Stojąc u stóp Malham Cove zaobserwujecie strumień wypływający wprost spod wapiennego masywu. Uważano, że jest to kontynuacja strumienia mającego początek w Malham Tarn. Badania jednak zweryfikowały ten pogląd - są to dwa niezależne cieki wodne. Oznacza to, że system jaskiń i rzek podziemnych jest tu bardziej skomplikowany, aniżeli wydawać by się mogło na pierwszy rzut oka.

Gdy będziecie przejazdem w północnym Yorkshire zahaczcie o Malham; spacer nie jest uciążliwy, a widoki bardzo urokliwe. Miejsce to przyciągnęło nie tak dawno temu (w roku 2009) filmowców - kręcono tu ujęcia do jednego z filmów o Harrym Potterze ("Harry Potter and the Deathly Hallows").











Brak komentarzy:

Prześlij komentarz