poniedziałek, 3 września 2012

AUSTRALIA - FAKTY - CZĘŚĆ 1



POLITYKA
W roku 1954 Bob Hawke zaistniał w Księdze Rekordów Guinnessa - wychłeptał on 2,5 pinta piwa (1,18 litra) w ciągu 11 sekund. Niecałe 30 lat później, 11 Marca 1983 roku został zaprzysiężony na Premiera Australii.

Inny Premier Harold Holt udał się 17 grudnia 1967 popływać na plaży Cheviot, nieopodal Portsea. Nie ujrzano go już nigdy więcej. Zagadka śmierci/zaginięcia pozostaje nierozwiązana. Jedna z teorii mówiła, że został porwany przez chińską łódź podwodną. To wydarzenie wspomina się jako "kąpiel bez potrzeby ręcznika" ("the swim that needed no towel").

Inny z australijskich polityków Sir John Robertson, który pięciokrotnie sprawował funkcję premiera Nowej Południowej Walii wypijał pinta (pół litra mniej więcej) rumu każdego dnia. Mawiał także, że "nikt kto pozostawił po sobie ślad w tym kraju nie pił wyłącznie zimnej wody".

W roku 2005 rząd australijski zabronił strażnikom Parlamentu w Canberze zwracać się do polityków "mate" (czyli "koleżko" albo "stary"). Zakaz został zniesiony po 24 godzinach. Australijczycy używają słówka "mate" machinalnie, nie myśląc o tym. Słowo to ma ciepłe zabarwienie i jest znakiem zażyłości, przyjaźni.

W 1838 roku wprowadzono zakaz korzystania z publicznych plaż w ciągu dnia. To prawo obowiązywało aż do roku 1902, kiedy to właściciel jednej z małych lokalnych gazet zbuntował się przeciw temu porządkowi - coraz więcej ludzi topiło się podczas nocnych kąpieli. Skąd tak głupie prawo? Niemoralnym było aby kobiety i mężczyźni korzystali z tej samej plaży w ciągu dnia, za dużo ciała ktoś mógł odsłonić i lubieżne myśli mogły przyjść do głowy drugiemu. Wczoraj byliśmy na popularnej plaży miejskiej, gdy oddaliliśmy się od wejścia jakieś 40 minut marszu napotkaliśmy kilku nagusów, mimo zimy (20-23 stopnie) i zakazu kąpieli w negliżu.

Tajność głosowania w wyborach została po raz pierwszy zastosowana w Australii, a bardziej precyzyjnie w Victorii i Australii Południowej. Wkrótce kolejne stany wprowadziły ten wynalazek. Tajność głosowania była nazywana "głosowaniem kangurów" a w świecie mówiono "australijskie głosowanie".

Australia była drugim krajem nadającym prawa wyborcze kobietom. Stało się to w roku 1902. Pierwszym była Nowa Zelandia w 1883 (Nowa Zelandia była wówczas kolonią brytyjską).

W 1933 roku w referendum publicznym 68% zachodnich Australijczyków opowiedziało się za secesją i oddzieleniem od federalnego rządu w Canberze. Aczkolwiek zgodę na powstanie nowego państwa musiał wydać Parlament Brytyjski. Rząd federalny w Canberze nie zgadzał się na to, aby Brytyjczycy wtrącali się politykę Australii. Brytyjczycy nigdy nie podjęli w tej sprawie decyzji, co w konsekwencji uniemożliwiło podział Australii.

Aż do roku 1984, Australijskim hymnem był utwór"God save the Queen/King."

Dniem Australii jest 26 stycznia, rocznica dnia gdy flota statków transportująca skazańców przybyła do Sydney.

Spis powszechny z roku 1828 wykazał, że połowa populacji Nowej Południowej Walii stanowili skazańcy. Do czasu zakończenia transportu więźniów w roku 1868, 40% anglojęzycznej populacji Australii stanowili skazańcy. W roku 2007 oszacowano, że 22% żyjących Australijczyków wywodzi się od skazanych.

Skazańcy transportowani do Australii to nie byli seryjni mordercy! Gwałciciele czy mordercy byli traceni na miejscu - w Anglii. Wywózką do Australii karano złodziei ryb z rzek czy stawów, paserów, podpalaczy, defraudantów czy wspierających Irlandzki terroryzm. Tym nie mniej Europejscy osadnicy w Australii wypijali więcej alkoholu w przeliczeniu na mieszkańca, aniżeli każda inna społeczność w historii ludzkości.

Pierwsze siły policyjne stanowiła grupa 12 najlepiej zachowujących się skazańców.

ZWIERZĄTKA
W Australii żyje 1500 gatunków pająków, 6000 gatunków much, 4000 gatunków mrówek i 350 gatunków termitów.

W Australii żyje największa populacja dzikich wielbłądów jednogarbnych. Kolega Mick, lubi polować; przystosował do tego celu szkolny autobus - usunął siedzenia, zamontował lodówki. Ponoć mięso wielbłąda jest bardzo smaczne.

10 kilogramowy Diabeł Tasmański gryzie z siłą 40-kilogramowego psa. Podczas jednego posiłku potrafi zjeść pokarm ważący 1/3 własnej masy ciała.

Ponad 100 milionów owiec skubie trawę w Australii (około 5 owiec przypada na jednego mieszkańca).

W 1859 pewien koleś z Anglii przywiózł sobie 24 króliki, aby przypominały mu dom. Te rozmnażają się szybko, wrogów naturalnych w Australii nie mają, trudno ocenić ich liczebność, ale może ich być około 200 milionów.

Kolczatka zaliczona wraz z dziobakiem do rzędu stekowców, składa jaja jak kaczka, ale karmi młode mlekiem (samica nie ma sutków, mleko spływa z plam mlecznych znajdujących się na brzuchu). Z niewyjaśnionych bliżej przyczyn potrafi zachowywać energię obniżając temperaturę ciała o 4 stopnie i pozostawać w takim stanie od 4 do 120 dni. Eksperymenty dowodzą, że kolczatka jest bardzo inteligentna. Potrafi też się wspinać używając kolców, kończyn i dzióbka.

Wąż tajpan pustynny ma najbardziej toksyczny jad spośród wszystkich węży jadowitych. Maksymalna odnotowana dawka jadu (110 mg) może zabić setkę ludzi lub 250 tysięcy myszy.

Odchody australijskich wombatów mają kształt zbliżony do sześcianu (słówko klocek w ich przypadku pasuje jak ulał). Dzięki temu odchody są stabilne (nie stoczą się do byle dziury) i służą do oznaczania terytorium - wombaty słabo widzą i klocki pomagają im zlokalizować norki. Po kupkach do celu.

Wyłączając budowle wzniesione ręką ludzką to kopce termitów są najwyższymi konstrukcjami na Ziemi.

Kangur tuż po urodzeniu mierzy zaledwie 2 centymetry. Kangury potrzebują bardzo niewiele wody aby przeżyć. Kiedy odczuwają silne pragnienie kopią sobie "studnie" głęboką na ponad 1 metr. Te zagłębienia służą również innym zwierzętom. Kangur jest dobrym pływakiem. Ścigany przez psa potrafi wskoczyć do zbiornika wodnego, gdy pies pójdzie w jego ślady, kangur odwraca się i używając łap próbuje wepchnąć łeb psa pod wodę, aby go utopić.

Kangury i strusie emu nie potrafią się cofać (chodzić do tyłu), dlatego też są symbolami postępu w Australii.

Pan dziobak posiada trujący kolec, którym potrafi zabić psa i spowodować spory ból u człowieka. Gdy dziobak został po raz pierwszy wysłany angielskim biologom do zbadania, ci pomyśleli że Australijczycy kpiny sobie urządzają i dla żartu przyszyli dziób kaczki szczurowi.

Osa morska (box jellyfish) to meduza osiągająca rozmiary piłki do koszykówki, długość czułków do 5 metrów. Jest uważana za najbardziej jadowite morskie stworzenie. Osa morska uśmierciła więcej ludzi w Australii aniżeli szkaradnice (stonefish), rekiny i krokodyle razem wzięte.

Ptasznik australijski (Funnelweb spider) to z kolei jeden z najbardziej jadowitych pająków na świecie. Potrafi uśmiercić człowieka w mniej niż dwie godziny. Jego szczęki są na tyle silne, aby przebić rękawicę czy paznokieć.

Oueensland jest domem dla ryb płucodysznych (lung fish). To żyjące skamieniałości - pojawiły się we wczesnym dewonie. Jedyna różnicą między dzisiejszą rybą płucodyszną a jej przodkiem jest rozmiar. Dziś osiągają one 1 metr, a nie 4 jak to drzewiej bywało.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz