niedziela, 4 listopada 2012

BUMERANG


Uznaje się, że rdzenni mieszkańcy Australii przybyli na kontynent 60, a nawet 100 tysięcy lat temu. Najstarszy bumerang - przedmiot, który wszystkim natychmiast kojarzy się z Australią, odnaleziony został w torfach, w południowej części kontynentu i pochodzi on sprzed 10 tysięcy lat.

Biali po raz pierwszy ujrzeli bumerang w 1804 roku, podczas potyczki między tubylcami. Nieco później , bo w roku 1822 przedmiot został dokładnie opisany jako "bou-mar-rang", co w języku ludzi Turuwal znad rzeki George (Sydney) oznaczało "powracający po rzucie kawałek drewna".


Tradycyjny bumerang aborygenów nie jest powszechny w całej Australii, występuje głównie we wschodniej i południowej części kontynentu, nieznany jest na północy Australii i na Tasmanii. Większość bumerangów nie powraca, nie po to zostały stworzone. Najczęstsze, używane do polowania, bumerangi "karli albo kylie" były narzędziami bardzo wielozadaniowymi - używano ich do kopania dołków, grzebania w ognisku, jako instrumentu muzycznego (do wybijania rytmu), dobijania rannej zwierzyny, czy też dzielenia mięsa. Te powracające, to ewolucyjna forma stworzona do zadań specjalnych - np.: napędzania kaczek do sieci łowców. Rzucasz nad stadem kaczek siedzących na wodzie, wydajesz okrzyk jastrzębia, a zataczający koło bumerang odstrasza kaczki i kieruje je ku rozstawionym sieciom. Proste, nieprawdaż?

Bumerangów używano nie tylko w Australii, odnajdywano je w Europie, Afryce i Ameryce. Najstarszy bumerang, z kła mamuta, sprzed 23 tysięcy lat (znacznie starszy niż ten australijski) odnaleziono w jaskini Obłazowej, na terenie wsi Nowa Biała, w rezerwacie przyrody Przełom Białki pod Krempechami.

Po dziś dzień entuzjastów bumerangów na świecie nie brakuje. Odbywają się zawody sportowe w kilku konkurencjach: precyzja powrotu, długość rzutu, Aussie Round, szybki chwyt, niebylejaki chwyt itd. Najdłuższy czas lotu bumerangu to ponad 2 minuty, 2551 rzutów to rekord świata w ilości kolejnych rzutów i chwytów bumerangu a najdalszy rzut bumerangiem (i powrót do miejsca możliwe bliskiego miejscu oddania rzutu) to 427 metrów. Kształt dzisiejszego bumerangu może nieco odbiegać od tego tradycyjnego - może on mieć 3 lub więcej ramion, wykonany może być z drewna, sklejki, plastiku a nawet kewlaru czy włókna węglowego. Pogooglajcie, a znajdziecie. Filmiki z bumerangiem w rolach głownych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz