środa, 22 maja 2013

MERCHANT ROCK

Podczas jednego z wypadów w stronę Margaret River, odwiedziliśmy plażę Conto, gdzie znajduje się Merchant Rock (Skała Kupca). Merchant Rock to rozłupany na pół granitowy głaz, ważący bagatela 700 ton. Mniejsza część ważąca 300 ton jest o 2,6 metra przesunięta względem reszty.

Skała wygląda jak przecięty na pół bochenek chleba.





Jaka siła mogła tego dokonać? Lodowiec? Wprawdzie w późnym Karbonie i wczesnym Permie kontynent Australijski znajdował się blisko Bieguna Południowego i przykryty był przez lodowiec, jednak to nie lodowiec był przyczyną podziału Merchant Rock.

Otóż okazuje się, że zachodnie wybrzeże Australii dostarcza wielu dowodów na występowanie paleo-tsunami w Holocenie. W porównaniu z dzisiejszymi tsunami (Papua Nowa Gwinea, 1998 czy też Andaman-Sumatra, 2004), większość tych Australijskich należałoby zaliczyć do mega-zjawisk.

Przyczyny paleo-tsunami w pobliżu Australii są nieznane, ale najprawdopodobniej należy ich upatrywać w zjawiskach sejsmiczono-tektonicznych, osuwiskach podmorskich, a może i uderzeniach meteorytów.

Dowodami na zaistnienie tsunami są osady piaszczyste na wybrzeżu, pasy głazów i kamieni wzdłuż wybrzeża oraz samotne, ogromne głazy przesunięte wgłąb lądu. W Południowo-Zachodniej części kontynentu jest kilka miejsc, gdzie olbrzymie granitowe głazy (80-400 ton) zostały przesunięte do wysokości 10 metrów nad poziomem morza i do 100 metrów wgłąb lądu. Najznamienitszym przykładem jest właśnie Merchant Rock. Na powierzchni Merchant Rock odnaleziono fragmenty ślimaków z rodziny Vermetidae datowane na 3100  lat przed naszą erą, czyli mniej więcej wtedy nastąpić musiało tsunami.

Waran (jeśli się mylę, proszę mnie poprawić) uwieczniony na zdjęciach przeciął nam drogę tuż przed plażą Conto...












Brak komentarzy:

Prześlij komentarz